Świętowanie pod komunistycznym orłem w Kamieniu Pomorskim

Dzień dobry, kolejny raz chciałbym poruszyć znaną już kwestię.
Niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to święto niezwykle ważne, dlatego miasta wybierają specjalne miejsca do jego obchodów. Jak jest w Kamieniu Pomorskim? Otóż posiadamy tutaj pomnik z napisem ”Poległym za polskość tych ziem”. Ciężko to krytykować, ponieważ nieważne kto by to był, mamy tutaj teraz Polskę. Postać z mieczem również jest nienaganna, lecz wymaga renowacji. Co jednak jest zaskakujące nikomu nie przeszkadza komunistyczny orzeł PRL (1952-1989). Rok, w rok nikt nie zwraca uwagi, iż jest to symbol poprzedniego tworu. To tak jakby Ukraińcy świętowali przed symbolem ZSRR (1922-1991), albo Niemcy przed symbolem NRD (1949-1990).

 

Wystarczy dodać do niego koronę lub… usunąć ten wielki żelbetonowy kloc i odrestaurować postać z mieczem. Z czym może kojarzyć się tak wielki kawał betonu, zapewne z gierkowską zabudową. Czy wyrzucać ten blok, może posłużyć np. jako ścianka wspinaczkowa, o której powstaniu mowa była kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat. Orła PRL można przekazać do muzeum, w końcu to część kamieńskiej historii. Z kolei orzeł III RP mógłby znajdować się na tarczy.
Przeczytałem, że planuje się wykonanie popiersia marszałka Piłsudskiego (postaci ważnej dla historii państwa, ale w historii naszego miasta?). Nie lepiej posadzić w parku nowe drzewa na jego cześć (może to kogoś powstrzyma od ich połamania), a środki przeznaczyć na doprowadzenie pomnika do należytego stanu?

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że z tej górki od zawsze zimą zjeżdżają dzieci na sankach, a u jej podnóża posadzono drzewa!

Proszę, tutaj zdjęcia z takich obchodów ze strony EchoKamienia:

Małe sprostowanie co do ulicy Mickiewicza. Nie napisałem by rolkarze i cykliści jeździli po bruku. Jedyne co miałem na myśli to, że mieszkańcy powinni zdecydować na którąś z opcji: pozostawienia asfaltu (i wtedy jest to ulica dla rolkarzy itd., asfalt i tak będzie odpadać, w przyszłości można pomyśleć o pokryciu jej nawierzchnią przyjazną dla wyżej wspomnianych) lub jego zerwanie i odsłonięcie kostki (wtedy powstaje tutaj deptak).

Mój list został opublikowany na ikamien.pl i kamienskie.info, za co dziękuję redakcjom.
Pozdrawiam
Pan Marcin

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s